Hodový víkend letos připadl na sobotu 16. 10. a neděli 17. 10. 2010. Osud nám přihrál do organizačního plánu několik událostí, které probíhaly v tomto víkendu také. První z nich byly volby do obecního zastupitelstva a do senátu. Volení nijak zvlášť nezasahovalo do hodového dění. Jen někteří se rozhodli zvolit své zastupitele v kroji, což uvítali členové komise nejspíš jako zajímavé povyražení, jinak nic. Výsledky voleb se ale na průběhu hodové sobotní zábavy podepsat mohly. Zatímco jedni využili veselí k oslavám vítězství, jiní mohli přijít na hody zapít žal.
Habřéci měli důvod k oslavám zcela jistě. Sál se utěšeně zaplnil zhruba 150 platícími návštěvníky a krojovaná chasa i bez stárků bavila sebe i okolí zpěvem a tancem.
V sobotu se hodový průvod vydal opačným směrem než obvykle. Důvodem této změny byla krátká návštěva kardinála Miloslava Vlka, který tudy projížděl do Kyjova a souhlasil se zastávkou v Lovčicích. Průvod se tedy vypravil směrem ke kostelu, chasa se nejprve zastavila u obecního úřadu, kde jí byly povoleny hody podle dřívější tradice. Poté se všichni odebrali k faře a vše se přichystalo na příjezd vzácné návštěvy. Pan kardinál byl upřímně potěšen nejen přivítáním, ale i celkovou atmosférou v Lovčicích. Nezapomněl se podívat i do kostela, jehož světlost a prostornost v něm vzbudily příjemné pocity. Pak už ale nasedl do vozu a pokračoval ve své cestě. A pokračovaly i hody, chasa pozvala obyvatele nejen na sobotní zábavu a večer se příznivci tradic a lidového veselí sešli na kulturním domě.
V neděli bylo tradiční hodování započato mší svatou za farníky a pokračovalo odpoledním průvodem k faře, kde chasa přichystala královské pohoštění pro všechny přítomné. Zazpívalo se, zatancovalo, pojedlo, popilo, a aby nikdo v sychravém počasí neutrpěl větší zdravotní problémy, odpochodovalo se přímo na kulturní dům, kde zábava pokračovala dále. O zpestření se postarali místní chlapi, kteří se rozhodli potrápit krojovanou chasu kradením svíčky z hodového věnce. Udatní krojovaní borci se ale nedali a tradiční předmět nedělních tahanic statečně ubránili.
Kdo přišel, bavil se, kdo zůstal doma, mohl jen litovat. I hody bez stárků mohou být veselé a plné zábavy. Děkujeme všem a těšíme se na další setkání snad ne až za rok!
Habřéci
Letošní hody byly sice bez strárků, ale na účast krojovaných si nikdo stěžovat nemohl. Chasa čítala ty nejmenší, mladé i ženáče. A mohu říci, že v posledních letech zaznamenáváme stále větší zájem mladých rodin. Jen tak dále. Není důvod stát opodál a kritizovat, jak to mohlo vypadat. Proč se přímo nezúčastnit?! Přece pokud chci být bytostní součástí hodů, není nic jednoduššího, než se třetí říjnovou neděli přidat do slavnostního průvodu a slavit hody.
Jsme rádi za každého nového jednotlivce, o to víc si ceníme početnějšího přírůstku v našich řadách. Škoda jen, že jsme v kroji nemohli vidět „petropavelské“ ženáče. Chtějí zachovat tradice a úctu ke kroji, a když k tomu mají tu nejlepší příležitost, nevyužijí ji.
Zbytečně nerozdělujme už tak malou vesničku na jakési skupiny těch, kdo se mohou oficiálně kdy bavit. Pojďme se k odkazu naší minulosti přihlásit společně a dohromady slavme tradice, vždyť o společné setkání (ať v kroji, či ne) přece zvlášť na hody jde. Tak ať si příští rok společně všichni na hody ukážeme, jak se baví celé Lovčice.
V přípravné fázi hodů uspořádali Habřéci besedu s pamětníky, abychom se dozvěděli, jak to bylo kdysi (lepší!). Bohužel ale nepřišel kromě pozvaných hostů a mladých organizátorů vůbec nikdo!!! A tak mi dovolte se malinko pozastavit nad tím, kdo vlastně místní tradice ignoruje. Mladí to nejsou. Ti se i přes nezájem starších vrstev stále do kroje oblékají. Ačkoli nemají pořádně od koho lásku k tradicím získat, někde ji v sobě našli. A je to dobře. Ještě aby ji dokázali předat těm, co už se na hodování a zábavu cítí staří. To bude totiž ten důvod, proč na hody nepřijdou. Jinak si to vysvětlit nedokážu.
Za Habřéky Sylva Klimešová